Resa med ditt husdjur
Resa med hund och katt
Statens Jordbruksverk har stränga regler kring vaccinationer och åtgärder vid införsel respektive utförsel av djur.
OBSERVERA: Det tar 21 dagar att få alla vaccinationer och handlingar i ordning enligt nedanstående.
Det här bör du alltid tänka på:
- Djuren ska vara id-märkta. Hunden eller katten måste vara identitetsmärkt med en klart läslig permanent tatuering eller ett mikrochip av ISO-standard.
- Djuren ska vara vaccinerade mot rabies.
- Djuren ska ha pass för sällskapsdjur. Passet är en värdehandling, om det kommer bort eller förstörs måste du skaffa ett nytt pass.
- I vissa fall finns det krav på avmasking innan inresa och det behöver utföras på klinik och undertecknas av veterinär, ofta max 48 timmar innan beräknad ankomst till landet.
För fullständig information om de krav och rekommendationer som finns för utlandsvistelser se Jordbruksverkets hemsida.
Tänk på att det är alltid är du som djurägare som ansvarar för att ta reda på vilka krav som gäller för just ditt resemål!
Har du varit i utlandet med din hund? Vi rekommenderar starkt att du avmaskar hunden mot dvärgbandmask (tex med milbemax/droncit) när du kommer tillbaka till Svergie. Detta för att hindra att rävens dvärgbandmask sprids i Sverige. Avmaskningsmedel köps receptfritt på apoteket.