Det nyfödda fölet
Inför fölning är det är viktigt att vara så förberedd som möjligt. En normal dräktighet hos sto är cirka 340 dagar ± 3 veckor. En del ston kan dock gå ännu längre och ändå föda ett helt friskt föl och man ska inte sätta igång en fölning även om stoet har gått över tiden. Däremot kan en veterinärundersökning vara klok för att kontrollera att fölet lever och att stoet inte har kastat tidigare utan att det har uppmärksammats.
Vissa ston visar mycket tydliga tecken inför fölningen. De kan få så kallade vaxproppar på spenarna redan dagen innan och banden vid sidan av svansen släpper, vilket gör att det syns tydligt att de börjar bli redo. Andra ston är svårare att läsa. De kan vara oroliga, gå runt och vanka och ha fyllda juver flera veckor innan fölningen. Man kan då prova att mjölka ut några droppar från spenarna. Är mjölken helt vit är fölningen oftast nära. Är den genomskinlig dröjer det oftast ett tag till. Det finns även kalciummjölktest att köpa som kan ge en bättre indikation.
Om mjölken är vit och börjar rinna flera dagar innan fölning finns risk att stoet läcker så mycket råmjölk att fölungen får för lite och därmed lättare utvecklar fölsjuka. Om stoet läcker mjölk flera dagar innan fölning bör man därför kontrollera fölungens antikroppsnivå med ett så kallat Foalcheck ett dygn efter födseln, även om fölungen verkar pigg och frisk.
Övervakning av fölningen är mycket viktig. Om fölet ligger i felläge kan det snabbt bli livshotande för både föl och sto. Fölungen kan också födas i fosterhinnan om den inte spricker som den ska, vilket kan leda till att fölungen kvävs inom några minuter. Normalt går fölningen snabbt och de flesta föl föds med båda frambenen och huvudet först. Om stoet ligger ner och krystar utan att något händer ska veterinär kontaktas.
Det nyfödda fölet har normalt sugreflex inom en halvtimme, påbörjar resningsförsök inom någon timme och kan dia inom två timmar. Det är viktigt att det nyfödda fölet får tillräckligt med råmjölk. Det största upptaget av råmjölk sker de första 12 timmarna. Fölet behöver 1–2 liter för att få tillräckligt med antikroppar för att skydda mot sjukdom. Ha gärna en nappflaska redo och mjölka ur cirka 2 dl och ge fölungen när den har sugreflex och har kommit upp på bröstet. Är fölungen uppe på benen men har svårt att hitta till spenarna kan den få extra energi att leta vidare om den ges cirka 2 dl med nappflaska. Har det gått 8–10 timmar och fölet inte lyckats dia ordentligt, mjölka då ur stoet och ge cirka 2 dl med cirka 20 minuters mellanrum så fölet får i sin tillräckliga mängd råmjölk, minst 1 liter, medan den tar upp antikroppar.
Har stoet stått och läckt mjölk innan fölning kan det vara otillräckligt med antikroppar i mjölken. Är man tveksam till om fölet har fått i sig tillräcklig mängd råmjölk kan ett blodprov tas när fölet är 1 dygn för att kontrollera antikroppsmängden, ett så kallat Foalcheck.
Normal temperatur de första 4 dygnen är 37,8–38,9, därefter bör de ligga på 38,0–38,5. Hjärtfrekvensen ligger på 100 slag per minut. Fölet kissar normalt inom 8–10 timmar. Fölet bajsar mekonium från födseln och upp till 24 timmar. Kontakta veterinär om den har besvär och krystar utan att få avföring eller har koliksymtom. Mekoniumförstoppning kan vara allvarligt om det inte behandlas i tid. Kontakta alltid veterinär om den nyfödda fölungen har diarré då det är stor risk att den utvecklar fölsjuka. Kontakta också veterinär om fölungen börjar halta eller blir svullen i ett ben. Det kan också vara ett tecken på fölsjuka med en ledinfektion.
Efterbörden ska helst släppa inom tre timmar. Detta är särskilt viktigt hos kallblodsston som lätt utvecklar fång vid kvarbliven efterbörd.
Felställda ben förekommer hos nyfödda föl. Kontakta veterinär om fölet är fött med så kallad “contracted tendon”, det vill säga att den inte kan sträcka benet normalt, kotar över eller står på hovens framsida. Fölet kan också födas med så veka kotor att den inte alls belastar hoven utan går på kotans baksida. Kontakta veterinär om det inte sker en snabb förbättring och den fortfarande inte har kommit upp på hoven efter ett par dagar eller tidigare om den får sår på kotorna. Kontakta veterinär och erfaren hovslagare om fölet är sned i kotan och ingen successiv förbättring ses på 14 dagar. Likaså om den är X-bent och ingen successiv förbättring ses på 4 veckor. Vid allvarliga felställningar måste man naturligtvis börja tidigare. Ju tidigare man påbörjar en korrigering av felaktiga benställningar, desto större möjlighet finns att få fölungen helt korrekt.
Sammanfattningsvis är det viktigt att vara väl förberedd, övervaka fölningen noggrant och säkerställa att fölet snabbt får i sig tillräckligt med råmjölk. Vid minsta tveksamhet eller avvikelse bör veterinär kontaktas.